Wywłaszczenia pod budowę Tarczy Wschód

autor: Paweł Goryl

publikacja: 18 listopada, 2024

recenzent: Mirosław Ochojski

aktualizacja: 12 listopada, 2024

Fakty sprawdzone

Nasze artykuły są oparte o przepisy prawa, orzecznictwo sądów oraz doświadczenie kancelarii.

Ministerstwo Obrony Narodowej udostępniło projekt Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa. Dokument ten ma ułatwić przejmowanie nieruchomości na cele wojskowe, m.in. pod budowę Tarczy Wschód. Dowiedz się, na jakich zasadach mogą być wywłaszczane grunty na wschodzie kraju.

Spis treści
    Add a header to begin generating the table of contents

    Projekt ustawy ułatwiającej wywłaszczenia pod Tarczę Wschód

    Udostępniony przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) projekt Ustawy z dnia 8 października 2024 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa oraz ustanawiania stref ochronnych dla terenów zamkniętych oraz o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: projekt) znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania. 

    Przepisy zostały opracowane m.in. na potrzeby wykonawców projektu Tarcza Wschód. 10 czerwca 2024 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”, przewidując na jego realizację 10 mld zł w latach 2024-2028. Program ten zakłada budowę umocnień i naturalnych przeszkód terenowych na odcinku około 800 km wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski. Tarcza Wschód ma objąć województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie oraz podkarpackie

    Aby zrealizować inwestycje wchodzące w skład projektu, konieczne będą przymusowe przejęcia prywatnych gruntów (wywłaszczenia)

    Wywłaszczenia gruntów pod strategiczne inwestycje obronności państwa

    Nie wiadomo, w jak dużym zakresie mieszkańców wschodniej Polski dotkną wywłaszczenia i ilu z nich zostanie przymusowo wysiedlonych. Wykaz inwestycji kluczowych wraz z przypisanymi do nich inwestorami będzie niejawny (art. 15 ust. 1 projektu). Jednak, jak zapowiedziano na konferencji MON, fortyfikacje mogą sięgać nawet 50 km od granicy w głąb kraju.

    Decyzję o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji (ZRID) w zakresie potrzeb obronności państwa, na wniosek inwestora wyda właściwy miejscowo wojewoda, w terminie do 90 dni od dnia złożenia tego wniosku (art. 7 ust. 1 projektu). 

    Wojewoda doręczy decyzję wnioskodawcy oraz zawiadomi pozostałe strony o jej wydaniu, w drodze obwieszczenia, w (art. 9 ust. 3 projektu): 

    • urzędzie wojewódzkim,
    • urzędach gmin właściwych ze względu na realizację inwestycji,
    • urzędowych publikatorach teleinformatycznych – Biuletynie Informacji Publicznej tych urzędów. 

    Właścicielom i użytkownikom wieczystym nieruchomości objętych decyzją zawiadomienie o jej wydaniu zostanie wysłane na adres z ewidencji gruntów i budynków.

    Istotne dla osób dotkniętych decyzją jest to, że może zostać jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Rygor uprawnia do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez inwestora, a osobę wywłaszczaną zobowiązuje do niezwłocznego wydania nieruchomości, opróżnienia lokali i innych pomieszczeń (art. 24 ust. 1-2 projektu).

    Twoje mienie podlega wywłaszczeniu?

    Skontaktuj się z nami już na wczesnym etapie postępowania i uzyskaj nawet 28% wyższe odszkodowanie.

    Odszkodowania za nieruchomości przejęte na cele obronności państwa

    Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wojewoda wyda w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji stała się ostateczna (art. 21 ust. 7 projektu). Jeżeli decyzji lokalizacyjnej zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności, to zgodnie z projektem ustawy odszkodowanie powinno zostać ustalone w terminie 60 dni od dnia nadania tej decyzji rygoru (art. 21 ust. 13 projektu).

    W przeciwieństwie do większości przypadków wywłaszczeń na cele publiczne, od decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie na potrzeby Tarczy Wschód nie będzie można odwołać się w administracyjnym toku instancji. Strona kwestionująca wysokość przyznanego odszkodowania będzie natomiast mogła w terminie 30 dni od dnia doręczenia jej decyzji, wnieść powództwo do sądu powszechnego (art. 21 ust. 8 projektu).

    Wywłaszczenia pod Tarczę Wschód – dodatki do odszkodowania

    Ustawodawca przewidział, że w przypadku dobrowolnego, wcześniejszego wydania nieruchomości (warunki określa projekt) osoba wywłaszczana będzie mogła otrzymać dodatkowo 10% wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego (art. 25 ust. 6 projektu). Natomiast wysokość odszkodowania przysługującego dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu zamieszkałemu w budynku albo lokalu mieszkalnym, zostanie powiększone o ryczałt w wysokości 250% minimalnego wynagrodzenia za pracę na pokrycie kosztów przeprowadzki (art. 25 ust. 7 projektu).

    Czy wiesz, że…?
    Czy wiesz, że … po wypłacie odszkodowanie nie jest już możliwe odwołanie od ustalonej wartości? Ostatnie momenty na podjęcie działań w obronie własnego interesu, to informacja o wartości wyceny i decyzja ustalająca odszkodowanie. Na odwołanie masz tylko 14 dni.

    Wywłaszczenia pod budowę Tarczy Wschód – podsumowanie

    Projekt omawianej ustawy przewiduje uproszczenie procedur przejmowania nieruchomości na cele strategiczne. W przypadku nadania decyzji o wywłaszczeniu rygoru natychmiastowej wykonalności, właściciele będą zobowiązani do niezwłocznego wydania nieruchomości. 

    Ustawodawca nie przewidział możliwości odwołania się od decyzji o odszkodowaniu w trybie administracyjnym. Osobom kwestionującym wysokość przyznanego odszkodowania pozostanie skierowanie roszczeń do sądu powszechnego. Wydaje się to być dla nich sytuacją niezbyt korzystną – może m.in. wiązać się z długotrwałym postępowaniem sądowym i dodatkowymi kosztami. W sytuacji wątpliwości co do poprawności wyceny, rekomendowane jest zatem skorzystanie z pomocy prawnej. 

    Źródła:

    • Projekt ustawy z dnia 8 października 2024 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa oraz ustanawiania stref ochronnych dla terenów zamkniętych oraz o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

    • Uchwała Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”

    S8 Ząbkowice Śląskie Bardo
    Wywłaszczenie nieruchomości

    Budowa drogi S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo: jak przygotować się na wywłaszczenie?

    Budowa drogi S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie – Bardo zbliża się wielkimi krokami. Podczas ostatniego spotkania informacyjnego 21 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych …

    Czytaj →
    odszkodowanie za wywłaszczenie pod S8
    Wywłaszczenie nieruchomości

    Budowa drogi S8 Wrocław – Łagiewniki: jak powiększyć odszkodowanie?

    Coraz bliżej do wydania ZRID dla trasy S8 Wrocław – Łagiewniki. Budowa drogi ekspresowej wymaga przejęcia prywatnych nieruchomości. Właściciele gruntów przeznaczonych do wywłaszczenia powinni już …

    Czytaj →

    przekaz nam 15pc

    Klienci, którzy rozpoczęli proces przed otrzymaniem pierwszego operatu otrzymali średnio o

    28 %

    wyższe odszkodowanie.

    Skontaktuj się z nami w celu ustalenie szczegołów

    Potrzebujesz indywidualnego podejścia do Twojej sprawy?

    Skontaktujemy się z Tobą

    Nie masz czasu w tej chwili? Wypełnij formularz

    Blank Form (#2)