Wywłaszczenie nieruchomości

Ochrona zasobów wodnych a wywłaszczenia nieruchomości

Ochrona zasobów wodnych a wywłaszczenia nieruchomości

Polska należy do europejskich krajów o najmniejszych zasobach wody. Postępujące zmiany klimatyczne nasilają problem, który w ostatnich latach przybiera formę kryzysową. Susza wpływa nie tylko na obniżenie plonów oraz zwiększenie ryzyka pożarowego w lasach, sprawia też, że w niektórych miejscowościach dosłownie wysychają krany. Czy na potrzeby ochrony zasobów wodnych gmina może przejąć Twoją nieruchomość? Czy…

Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi

Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi

Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na budowę tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Projekt ten stanowi część większej inwestycji, mającej na celu stworzenie szybkiego połączenia kolejowego między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem (tzw. Y). Na czym polega to przedsięwzięcie i czy na jego potrzeby będą przejmowane prywatne grunty? Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi…

Wywłaszczenia pod biogazownie – czy są możliwe?

Wywłaszczenia pod biogazownie – czy są możliwe?

Polityka odchodzenia od spalania paliw kopalnych sprawia, że rośnie rola inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Należą do nich instalacje przetwarzające odpady na tzw. biogaz, który można wykorzystać do produkcji ciepła lub elektryczności. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się, czy biogazownie mogą liczyć na preferencyjne warunki inwestycyjne. Biogazownia – czy jest celem publicznym? Przez lata…

Wywłaszczenie nieruchomości rolnej podatnika VAT

Wywłaszczenie nieruchomości rolnej podatnika VAT

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości rolnej należącej do podatnika VAT podlega opodatkowaniu od towarów i usług? Zagadnienie to od lat budzi szereg kontrowersji. Sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wydał wyrok dotyczący poruszonej kwestii. Obecnie realizowanych jest szereg projektów infrastrukturalnych, takich jak budowa dróg i linii kolejowych, które wiążą się z procesem…

Wywłaszczenia na cele obronności państwa

Wywłaszczenia na cele obronności państwa

Rosnące międzynarodowe napięcia oraz kwestia wzmocnienia wschodniej i północnej granicy kraju powodują, że zwiększa się rola inwestycji w obronność. Czy można obecnie przejąć prywatne grunty, aby wybudować tam umocnienia lub wykorzystać je na inne potrzeby służb mundurowych? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj aktualne przepisy. Niespokojna sytuacja na wschodzie sprawia, że rosną potrzeby związane z obronnością…

Wywłaszczenie pod budowę spalarni śmieci

Wywłaszczenie pod budowę spalarni śmieci

Tradycyjna elektrownia (np. gazowa, węglowa, wodna) nie stanowi tzw. inwestycji celu publicznego. Odmienna sytuacja dotyczy spalarni śmieci. Czy to oznacza, że możną ją postawić mimo protestów społecznych oraz przejąć pod budowę obiektu prywatne grunty? Spalanie śmieci jest bardzo szybkim i skutecznym sposobem na przetwarzanie odpadów komunalnych. Podczas procesu produkowana jest energia elektryczna i cieplna, którą…

Program Dobrowolnych Nabyć – kto ma pierwszeństwo?

Program Dobrowolnych Nabyć – kto ma pierwszeństwo?

Spółka celowa Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła, że ponownie uruchomiony został Program Dobrowolnych Nabyć gruntów pod lotnisko w Baranowie. Do kiedy można składać wnioski i które zgłoszenia będą miały priorytet przy rozpatrywaniu? Obecny rząd zdecydował się kontynuować sztandarową inwestycję poprzedniej ekipy, czyli budowę megalotniska na zachodnim Mazowszu. Zgodnie z zapowiedziami, Port Solidarność będzie zbudowany do 2031…

Wywłaszczenie rewitalizowanych nieruchomości

Wywłaszczenie rewitalizowanych nieruchomości

W Polsce dużą część poprzemysłowych dzielnic miast stanowią tzw. obszary zdegradowane, które w ostatnich latach obejmowane są intensywnymi działaniami rewitalizacyjnymi. Właściciele gruntów i budynków położonych na tych terenach muszą liczyć się z szeregiem ograniczeń. Dodatkowo nieruchomości położone na obszarach rewitalizowanych mogą w niektórych przypadkach zostać wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa lub gminy.  Procesy deindustrializacji, które…

Lokalizacja masztu 5G – czy stanowi cel publiczny?

Lokalizacja masztu 5G – czy stanowi cel publiczny?

Nowoczesne technologie wymagają dostępu do szybkiego internetu. Obecnie większość kraju czeka na pokrycie zasięgiem 5G. Czy nadajniki – często oprotestowywane przez lokalne społeczności – mogą być stawiane pod przymusem? Technologia 5G – czym jest? Technologia 5G jest piątą generacją sieci komórkowej, która oferuje znacznie wyższą prędkość i mniejsze opóźnienia w porównaniu do poprzednich standardów. Oto…

Przyszłość CPK, szczegóły budowy CPK

Przyszłość CPK, szczegóły budowy CPK

Trójskokiem w CPK – co dalej z lotniskiem w Baranowie? Rząd przedstawił plany rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Co do zasady, podtrzymano główne założenia poprzedniej ekipy, zapowiadając dodatkowo realizację połączeń kolejowych pomiędzy głównymi miastami w Polsce oraz dużą przebudowę autostrady A2 na trasie Warszawa-Łódź. Wszystko to oznaczać będzie masowe wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne. Premier Donald…