Chociaż realizacja linii kolejowej CPK Warszawa – Łódź jeszcze nie ruszyła, to mieszkańcy terenów na trasie planowanej inwestycji już odczuwają jej negatywne skutki. Jeśli dotyczą Cię zarządzenia rezerwacyjne, dowiedz się, jakie zostały nałożone na Ciebie ograniczenia oraz jak przygotować się na wywłaszczenie nieruchomości.
Wojewoda Mazowiecki oraz Wojewoda Łódzki wydali zarządzenia dotyczące rezerwacji obszaru pod Inwestycję Towarzyszącą Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu (CPK). Dla właścicieli nieruchomości objętych planem rezerwacji oznacza to istotne ograniczenia w dysponowaniu swoim majątkiem. Stanowi to także sygnał, że ich nieruchomości mogą zostać wywłaszczone pod budowę linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) nr 85 na odcinku Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź Niciarniana. Dokładne mapy obszaru objętego planami można znaleźć w następujących dokumentach:
- Zarządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 sierpnia 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu: dla gmin Warszawa-Wola, Warszawa-Bemowo-Warszawa-Włochy, Warszawa-Ursus, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki;
- Zarządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu: dla gminy Wiskitki;
- Zarządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 29 maja 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu: dla gmin Bolimów, Nieborów, Łowicz, Łyszkowice, Dmosin, Brzeziny, Nowosolna, Łódź;
- Zarządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 6 czerwca 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu: dla gminy Bolimów.
Jakie są główne postanowienia zarządzeń rezerwacyjnych?
Zarządzenia wprowadzają szereg szczególnych zasad gospodarowania nieruchomościami na obszarze objętym planem rezerwacji, w tym:
- Prawo pierwokupu nieruchomości przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. Oznacza to, że jeśli właściciel zdecyduje się sprzedać nieruchomość, spółka CPK ma pierwszeństwo w jej zakupie.
- Konieczność uzyskania zgody CPK na ustanawianie ograniczonych praw rzeczowych czy zawieranie umów dzierżawy i najmu nieruchomości gruntowych należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
- Prawo CPK do wstępu na nieruchomości w celu przeprowadzenia badań i pomiarów niezbędnych do realizacji inwestycji, w tym badań archeologicznych, geologicznych i przyrodniczych.
- Zakaz wydawania pozwoleń na budowę oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oznacza to, że właściciele nie mogą uzyskać zgody na nowe inwestycje budowlane na swoich działkach.
- Zakaz podziału nieruchomości.
- Zakaz wydzielania samodzielnych lokali mieszkalnych w budynkach.
- Uprawnienie CPK do stosowania szczególnych zasad nabywania nieruchomości (przeczytaj więcej w artykule: Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć CPK Warszawa – Łódź: kiedy będą skupowane grunty?).
Skontaktuj się z nami już na wczesnym etapie postępowania i uzyskaj nawet 28% wyższe odszkodowanie.
Zarządzenie rezerwacyjne a wywłaszczenie pod KDP
Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wojewoda wyda w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji stała się ostateczna (art. 21 ust. 7 projektu). Jeżeli decyzji lokalizacyjnej zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności, to zgodnie z projektem ustawy odszkodowanie powinno zostać ustalone w terminie 60 dni od dnia nadania tej decyzji rygoru (art. 21 ust. 13 projektu).
W przeciwieństwie do większości przypadków wywłaszczeń na cele publiczne, od decyzji o odszkodowaniu za wywłaszczenie na potrzeby Tarczy Wschód nie będzie można odwołać się w administracyjnym toku instancji. Strona kwestionująca wysokość przyznanego odszkodowania będzie natomiast mogła w terminie 30 dni od dnia doręczenia jej decyzji, wnieść powództwo do sądu powszechnego (art. 21 ust. 8 projektu).
Objęcie planem rezerwacji CPK – co można zrobić w tej sytuacji?
Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w gminach objętych zarządzeniami:
- Zapoznaj się dokładnie z treścią zarządzenia i sprawdź, czy Twoja działka znajduje się w obszarze rezerwacji.
- Monitoruj korespondencję urzędową: możesz otrzymać pisma dotyczące planowanych działań na Twojej nieruchomości.
- Rozważ konsultację z prawnikiem.
Proces wywłaszczenia i związane z nim formalności mogą być skomplikowane. Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach dotyczących wywłaszczeń pod inwestycje publiczne posiada odpowiednią wiedzę, aby zminimalizować negatywne skutki sytuacji. Prawnik pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa, przeprowadzi przez proces negocjacji ze spółką CPK i zadba o to, aby Twoje interesy były należycie chronione. W przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowania pomoże Ci skutecznie odwołać się od decyzji i zwiększyć należną kwotę.
Źródła:
Zarządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 sierpnia 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu
Zarządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu
Zarządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 29 maja 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu
Zarządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 6 czerwca 2024 r. w sprawie planu rezerwacji obszaru Inwestycji Towarzyszącej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu
www.cpk.pl
Budowa drogi S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo: jak przygotować się na wywłaszczenie?
Budowa drogi S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie – Bardo zbliża się wielkimi krokami. Podczas ostatniego spotkania informacyjnego 21 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych …
Budowa drogi S8 Wrocław – Łagiewniki: jak powiększyć odszkodowanie?
Coraz bliżej do wydania ZRID dla trasy S8 Wrocław – Łagiewniki. Budowa drogi ekspresowej wymaga przejęcia prywatnych nieruchomości. Właściciele gruntów przeznaczonych do wywłaszczenia powinni już …