Rozporządzenie w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy – projekt
Minister Rozwoju i Technologii opublikował projekt Rozporządzenia w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jakie wytyczne zawiera ten dokument.
Legislator udostępnił projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy (dalej: rozporządzenie).
Plan ogólny gmin to dokument, który po wdrożeniu zasad reformy systemu planowania przestrzennego ma zastąpić obecne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Będzie on jednocześnie aktem prawa miejscowego, stanowiąc podstawę do wydania decyzji o warunkach zabudowy oraz dla uchwalanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (Przeczytaj artykuł: Plan ogólny gminy w reformie systemu planowania przestrzennego).
W dzisiejszym artykule omawiamy najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców (też inwestorów) danej gminy wytyczne, które stosowane będą podczas tworzenia planu ogólnego.
Co określa projekt Rozporządzenia w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy?
Rozporządzenie określa (§ 1 rozporządzenia):
- zasady wyznaczania granic obszaru uzupełniania zabudowy;
-
- charakterystykę stref planistycznych, obejmującą profil funkcjonalny stref planistycznych, wartość wskaźnika korelacji chłonności zabudowy i intensywności zabudowy oraz wartość wskaźnika minimalnej powierzchni biologicznie czynnej;
-
- zasady obliczania bilansu mieszkaniowego, w tym zapotrzebowania na nową zabudowę wyrażonego w liczbie mieszkańców oraz chłonności terenów niezabudowanych i luk w zabudowie;
-
- zasady tworzenia katalogu stref planistycznych;
-
- wymogi dokumentowania prac planistycznych.
Jak mają być wyznaczane granice obszaru uzupełnienia zabudowy?
Jednym z najważniejszych pojęć w reformie systemu planowania przestrzennego jest tzw. obszar uzupełnienia zabudowy. Jedynie nieruchomość na nim się znajdująca będzie mogła bowiem uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (art. 61 ust. 1 pkt 1a znowelizowanej Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dalej: zupzp). Decyzja taka jest potrzebna do realizacji inwestycji budowlanej, jeżeli na danym obszarze nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego.
W projekcie rozporządzenia wskazano, że obszar uzupełniania zabudowy wyznacza się w granicach niewykraczających poza obszar określony poprzez wykonanie w pierwszej kolejności określenia zgrupowania nie mniej niż 5 budynków, pomiędzy którymi największa odległość nie przekracza 100 m. Uwzględnia się przy tym następujące rodzaje budynków według tzw. Klasyfikacji Środków Trwałych (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia):
- budynki przemysłowe,
-
- budynki transportu i łączności,
-
- budynki handlowo-usługowe,
-
- budynki biurowe,
-
- budynki szpitali i inne opieki zdrowotnej,
-
- budynki oświaty, nauki i kultury oraz budynki sportowe,
-
- budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa,
-
- budynki mieszkalne,
Następnie dokonuje się obrysu poprowadzonego w odległości 50 m od budynków położonych w zgrupowaniach (§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia). Do tego obszaru dodaje się obszary o powierzchni nie większej niż 10 000 m kw. ograniczone z każdej strony obrysem (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia).
Kolejnym krokiem jest odjęcie obszaru ograniczonego wyznaczonym obrysem oraz krzywą wewnątrz obszaru, o którym mowa w pkt 3 – w odległości 45 m od granicy tego obszaru (§ 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia).
Dopuszcza się rozszerzenie granic obszaru uzupełniania zabudowy wyznaczonego w powyższy sposób, uwzględniając lokalne uwarunkowania, jednak nie więcej niż o 50% powierzchni tego obszaru (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).
Charakterystyka stref planistycznych w planie ogólnym gminy
Kluczowa dla każdego, kto będzie miał styczność z planem ogólnym gminy, jest tzw. charakterystyka stref planistycznych. Obejmować ma ona profil funkcjonalny stref planistycznych, wartość wskaźnika korelacji chłonności zabudowy i intensywności zabudowy oraz wartość wskaźnika minimalnej powierzchni biologicznie czynnej (§ 3 ust. 1 rozporządzenia). Na podstawie tych informacji będą realizowane inwestycje budowlane.
Potrzebujesz indywidualnego podejścia do Twojej sprawy?
- +48 71 729 21 50
+48 502 453 699
Nie masz czasu w tej chwili? Wypełnij formularz
W każdej strefie planistycznej funkcja uzupełniająca, obok terenów określonych w załączniku, ma obejmować tereny (§ 3 ust. 2 rozporządzenia):
- komunikacji;
-
- infrastruktury technicznej, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha.
W tzw. katalogu stref planistycznych wyznacza się następujące strefy wraz z określeniem parametrów i wskaźników urbanistycznych (13c ust. 2 zupzp):
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną;
-
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną;
-
- strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową;
-
- strefa usługowa;
-
- strefa handlu wielkopowierzchniowego;
-
- strefa gospodarcza;
-
- strefa produkcji rolniczej;
-
- strefa infrastrukturalna;
-
- strefa zieleni i rekreacji;
-
- strefa cmentarzy;
-
- strefa górnictwa;
-
- strefa otwarta;
-
- strefa komunikacyjna.
Rozporządzenie dopuszcza przy tym wyznaczenie więcej niż jednej strefy planistycznej o tej samej nazwie i profilu funkcjonalnym różniących się wartościami parametrów i wskaźników urbanistycznych (§ 3 art. 2 rozporządzenia).
Rozporządzenie w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy – podsumowanie
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zawiera szczegółowe wytyczne, na których podstawie ma być tworzony plan ogólny gminy.
Akt ten zastąpi obecne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, służąc jako podstawa do wydania decyzji o warunkach zabudowy oraz uchwalania planów miejscowych. Kluczowe elementy rozporządzenia dotyczą:
- Wyznaczania granic obszarów uzupełniania zabudowy: zasady opierają się na określeniu zgrupowania co najmniej 5 budynków w odległości nie większej niż 100 m od siebie. Obszar ten będzie następnie odpowiednio rozszerzany.
-
- Charakterystyki stref planistycznych.
-
- Bilansu mieszkaniowego: zawiera zasady obliczania zapotrzebowania na nową zabudowę wyrażoną w liczbie mieszkańców oraz potencjał terenów niezabudowanych.
-
- Wymogi dokumentowania: określa standardy dokumentacji prac planistycznych.
Rozporządzenie będzie mogło zostać ogłoszone po uzyskaniu niezbędnych opinii (m.in. Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego) oraz po podpisie ministra.
Źródła:
- Projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie ustaleń planu ogólnego gminy oraz sposobu dokumentowania procedury przygotowania i uchwalenia planu ogólnego gminy
- Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Czy gmina może przeznaczyć prywatne działki pod zieleń i rekreację?
W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz chęci poprawy życia mieszkańców, gminy coraz częściej podejmują działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z takich kroków jest rozwój …
Nowe rozporządzenie dotyczące wydawania decyzji o warunkach zabudowy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało rozporządzenie dotyczące wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Jakie wymagania będzie musiała spełniać nowa zabudowa w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania …