Osoby zamieszkujące tereny przeznaczone pod budowę linii kolejowej CPK Warszawa-Łódź muszą zdecydować: sprzedać nieruchomości w Kolejowym Programie Dobrowolnych Nabyć (KPDN) czy czekać na odszkodowanie za wywłaszczenie. W obu przypadkach istotne jest aktywne działanie. Czasu na podjęcie skutecznych kroków zostało już bardzo mało.
Informacje o budowie linii kolejowej CPK Warszawa-Łódź (stan na listopad 2024 r.)
Coraz bliżej do budowy linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) nr 85 między Warszawą a Łodzią. Po analizach i konsultacjach, spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) wybrała wariant inwestorski W31. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową.
Odcinek Warszawa-Łódź ma zostać oddany do użytku w 2032 r., wraz z otwarciem nowego lotniska w Baranowie. Do momentu, w którym po szynach przejedzie pierwszy pociąg dużych prędkości minie jeszcze dużo czasu, jednak do wywłaszczeń należy przygotować się już teraz.
Co można zyskać, przystępując do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć?
Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć (KPDN) to inicjatywa, w ramach której spółka Centralny Port Komunikacyjny skupuje grunty pod budowę linii Warszawa-Łódź. Mieszkańcy terenów objętych inwestycją dostali już zaproszenia do udziału w programie. Przystępując do niego, można otrzymać maksymalnie 120% wartości gruntu i 140% wartości budynków. Istnieje także możliwość wyceny nieruchomości według wartości odtworzeniowej bez uwzględniania tzw. stopnia zużycia. Oznacza to, że starsze budynki będą wyceniane tak, jak nowe. Niezależnie od wyboru, decyzję warto podjąć z rozwagą. W przypadku zawarcia transakcji na zaproponowanych warunkach nie będzie już można się z niej wycofać.
Co zrobić w razie nieprzystąpienia do KPDN?
Jeśli właściciel nieruchomości nie zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości na warunkach zaproponowanych w ramach KPDN, zostanie wywłaszczony – a więc przymusowo pozbawiony praw do nieruchomości. Wywłaszczenia będą przeprowadzane na podstawie Ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. Zgodnie z obowiązującą procedurą, wkrótce po tym, gdy wojewoda wyda decyzję lokalizacyjną, zostanie także wydana decyzja o odszkodowaniu. Jego kwota zostanie ustalona na podstawie wyceny rzeczoznawcy wyznaczonego przez wojewodę.
Czy wiesz, że…
W przypadku specustawy o CPK decyzja lokalizacyjna jest jednocześnie decyzją o wywłaszczeniu. Zawiera ona wykaz wywłaszczonych nieruchomości, zatwierdza ich podział oraz określa termin ich wydania (art. 40 ust. 2 CPK). Kwestią niezwykle istotną dla osób, na których nieruchomościach ma zostać zrealizowane przedsięwzięcie, jest to, że na podstawie decyzji lokalizacyjnej może również zostać wydana decyzja o niezwłocznym zajęciu nieruchomości (por. art. 52 ust. 2 CPK).
Osoby wywłaszczone będą miały 14 dni na złożenie odwołania od decyzji, ale w praktyce będzie to możliwe jedynie z odpowiednim materiałem dowodowym i niezależna wyceną zleconą przez właściciela.
Warto wziąć pod uwagę, że ze względu na dużą liczbę nieruchomości wywłaszczanych w tym samym czasie, wyceny dokonywane na zlecenie wojewody mogą zawierać błędy i być zaniżone. Dlatego kluczem do otrzymania właściwego odszkodowania jest rzetelna wycena nieruchomości.
Jak uzyskać korzystne odszkodowanie za nieruchomość?
Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z prawnikiem, który pomoże ustalić strategię negocjacji i zadba o przygotowaniu niezależnej wyceny. Rzetelne ustalenie faktycznej wartości nieruchomości jest kluczowe zarówno przy przystąpieniu do KDPN, jak i w procesie wywłaszczenia.
Ten krok warto wykonać jak najszybciej, ponieważ uwzględnienie wszystkich czynników wpływających na wartość nieruchomości wymaga dużo czasu. Zgodnie z przepisami konieczne jest między innymi:
- wybranie odpowiedniej metodologii wyceny,
- przeanalizowanie dokumentacji,
- zbadanie rynku nieruchomości,
- dokładne obejrzenie nieruchomości w terenie,
- napisanie uzasadnienia do uzyskanego wyniku.
Najlepszym momentem na wykonanie niezależnej wyceny jest okres przed przystąpieniem do Programu Dobrowolnych Nabyć, natomiast najgorszym chwila otrzymania decyzji o odszkodowaniu – wówczas na zamówienie rzetelnej wyceny jest już za późno, rośnie także ryzyko nieodwołania się w wymaganym terminie.
Skontaktuj się z nami już na wczesnym etapie postępowania i uzyskaj nawet 28% wyższe odszkodowanie.
Budowa drogi S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo: jak przygotować się na wywłaszczenie?
Budowa drogi S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie – Bardo zbliża się wielkimi krokami. Podczas ostatniego spotkania informacyjnego 21 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych …
Budowa drogi S8 Wrocław – Łagiewniki: jak powiększyć odszkodowanie?
Coraz bliżej do wydania ZRID dla trasy S8 Wrocław – Łagiewniki. Budowa drogi ekspresowej wymaga przejęcia prywatnych nieruchomości. Właściciele gruntów przeznaczonych do wywłaszczenia powinni już …