Prawo spółek

Jak założyć spółkę z o. o.

Jak założyć spółkę z o. o.

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest w Polsce bardzo popularne. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo założyć ją krok po kroku, a także przedstawiamy wady i zalety tego rodzaju przedsiębiorstwa. Rejestracja spółki z o.o. krok po kroku Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 157…

Działalność gospodarcza cudzoziemców w Polsce – czy i jak cudzoziemiec może prowadzić firmę lub spółkę w Polsce?

Działalność gospodarcza cudzoziemców w Polsce – czy i jak cudzoziemiec może prowadzić firmę lub spółkę w Polsce?

Wielu przedsiębiorców z różnych krajów myśli o inwestowaniu i zawieraniu spółek za granicą. Niektórzy inwestują w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku działalność gospodarczą w Polsce prowadziło 23,2 tys. przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, a wartość ulokowanego w nich kapitału zagranicznego wyniosła 215,6 mld zł. Ponad połowa (54,1%) kapitału zagranicznego była ulokowana w…

Rejestracja spółki z o.o. przez internet – krok po kroku

Rejestracja spółki z o.o. przez internet – krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona w tzw. systemie S24. Pozwala on na znaczne skrócenie czasu rejestracji takiej spółki oraz zmniejszenie opłat związanych z całym tym procesem. Jak poprawnie dokonać rejestracji spółki z o.o. przez internet? Formy rejestracji spółki z o.o. Na chwilę obecną istnieją dwa sposoby na utworzenie i zarejestrowanie spółki z ograniczoną…

Umowa spółki z o.o.

Umowa spółki z o.o.

Kodeks spółek handlowych reguluje funkcjonowanie wielu spółek różnego rodzaju. Do jednych z najbardziej popularnych w Polsce należą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. zym są i w jaki sposób można założyć taki podmiot? Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do kategorii kapitałowych spółek prawa handlowego, co oznacza, że posiada własną osobowość…

Zakładanie spółki z o.o.

Zakładanie spółki z o.o.

Prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niesie ze sobą kilka ważnych korzyści, wśród których wymienić można: brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, czy brak składki ubezpieczenia do ZUS od uzyskiwanych przez wspólnika dochodów. Sam pomysł na spółkę prowadzoną pod tą postacią nie jest jednak wystarczający, należy bowiem doprowadzić do formalnego powstania spółki i…

Rejestracja spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym

Rejestracja spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założyć można na dwa sposoby: tradycyjnie, w formie aktu notarialnego albo przez Internet, za pośrednictwem portalu S24 prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W niniejszym artykule omówiona zostanie tradycyjna procedura założenia spółki wraz ze wskazaniem wszystkich niezbędnych do tego dokumentów, a więc jak wygląda rejestracja spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym? Likwidacja…

Oznaczenie przedsiębiorcy

Oznaczenie przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy prowadzą działalność pod firmą, którą ujawnia się we właściwym rejestrze i którą posługują się podejmując czynności w ramach swojej działalności gospodarczej. Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że wybór odpowiedniej firmy jest istotny. Często stanowić będzie owo oznaczenie wyróżniające naszą działalność wśród innych konkurencyjnych przedsiębiorców. Prawo do firmy podlega również ochronie przed bezprawnym działaniem osób trzecich….

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o.

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje zarząd i to on prowadzi jej sprawy. Pewne kwestie wymagają jednak uchwał wspólników, a te podejmowane są przede wszystkim na zgromadzeniu. Zgromadzenie wspólników sp. z o.o. – podstawowe informacje Zgromadzenie wspólników sp. z o.o. jest jednym z organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy Kodeksu spółek handlowych regulują kwestie zwołania zgromadzenia…

Członek zarządu spółki kapitałowej a formy jego „zatrudnienia”

Członek zarządu spółki kapitałowej a formy jego „zatrudnienia”

Zgodnie z art. 201 i 368 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Jest to organ obligatoryjny w spółce kapitałowej, tj. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) lub spółce akcyjnej (dalej: S.A.). Zarząd spółki kapitałowej Powołanie zarządu jest jednym z wymogów powstania spółki kapitałowej. Zarząd składa się z jednego albo…