Program Dobrowolnych Nabyć – kto ma pierwszeństwo?

autor: Paweł Goryl

publikacja: 12 lipca, 2024

recenzent: Mirosław Ochojski

aktualizacja: 12 sierpnia, 2024

Fakty sprawdzone

Nasze artykuły są oparte o przepisy prawa, orzecznictwo sądów oraz doświadczenie kancelarii.

Spółka celowa Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła, że ponownie uruchomiony został Program Dobrowolnych Nabyć gruntów pod lotnisko w Baranowie. Do kiedy można składać wnioski i które zgłoszenia będą miały priorytet przy rozpatrywaniu?

Spis treści
    Add a header to begin generating the table of contents

    Obecny rząd zdecydował się kontynuować sztandarową inwestycję poprzedniej ekipy, czyli budowę megalotniska na zachodnim Mazowszu. Zgodnie z zapowiedziami, Port Solidarność będzie zbudowany do 2031 r., a rok później przekierowany zostanie z niego cały ruch pasażerski z lotniska na Okęciu. Docelowo nowe lotnisko ma obsługiwać 34 mln podróżnych rocznie.

    Realizacja przedsięwzięcia wymagać będzie wysiedlenia kilku tysięcy ludzi, którzy zamieszkują na obszarze zaplanowanej inwestycji. Aby zmniejszyć napięcia społeczne i zachęcić rolników do sprzedawania gospodarstw, spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) reaktywowała Program Dobrowolnych Nabyć (PDN). Zakłada on możliwość nabywania przez spółkę gruntów na preferencyjnych warunkach. Wnioski o wykup gruntów można składać jeszcze do 31 lipca 2024 r.

    Program Dobrowolnych Nabyć – kto może skorzystać?

    Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 2021 r. dotyczącego gmin, na obszarze których będą obowiązywać specjalne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji publicznych związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym, obszar objęty prawem pierwokupu obejmuje teren trzech gmin: Teresin, Baranów i Wiskitki. Wyznaczony obszar jest ograniczony na południu autostradą A2, na zachodzie wsiami Aleksandrów i Guzów, na północy przebiega od osady Strugi przez wsie Szymanów i Regów do Cegłowa, a na wschodzie od Cegłowa przez Basin do skraju Baranowa (ul. Daleka). Cały obszar ma powierzchnię około 74 km kw.

    Do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) mogą przystąpić właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści posiadający nieruchomości na wskazanym terenie. Jednak jak zastrzega spółka CPK, aktualnie w pierwszej kolejności rozpatrywane są zgłoszenia, które dotyczą zbycia gruntów położonych w obszarze objętym wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Teren ten w głównej mierze pokrywa się z obszarem następujących miejscowości: Maurycew, Skrzelew, Strumiany, Wyczółki, Buszyce, Dybus, Podbuszyce, Duninopol, Podoryszew, Nowy Oryszew.

    Wykup gruntów pod CPK – zasady

    Zasady wykupu gruntów pod CPK reguluje Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Spółka ma przy tym dużą swobodę decyzyjną. Zakup nieruchomości jest możliwy po cenie ustalonej na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez organ, powiększonej o:

    • 20% wartości gruntu oraz 40% różnicy między wartością nieruchomości a wartością gruntu – w przypadku prawa własności,
    • 40% w przypadku lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności albo wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
    • 20% wartości prawa użytkowania wieczystego.

    Spółka może również nabyć nieruchomość po cenie odtworzeniowej, bez uwzględniania stopnia jej zużycia, a także na innych preferencyjnych warunkach. Szerzej o zasadach nabywania gruntów pod CPK przeczytasz w artykule: Program Dobrowolnych Nabyć pod CPK – zasady ogólne.

    Program Dobrowolnych Nabyć – statystyki

    Jak na początku lipca 2024 r. poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, do wykupienia pod lotnisko jest jeszcze ponad 60% gruntów. Osoby, które nie zgodzą się odsprzedać praw do ziemi, zostaną wywłaszczone. Procedury, na jakich będą przymusowo odbierane grunty zostały opisane w artykule: Wywłaszczenie pod komponent lotniskowy CPK.

    Czy wiesz, że…?
    Czy wiesz, że … po wypłacie odszkodowanie nie jest już możliwe odwołanie od ustalonej wartości? Ostatnie momenty na podjęcie działań w obronie własnego interesu, to informacja o wartości wyceny i decyzja ustalająca odszkodowanie. Na odwołanie masz tylko 14 dni.

    Spółka CPK informuje, że do PDN zgłosiło się do tej pory ok. 1400 właścicieli dysponujących ponad 3655 ha gruntów (kupiono ok. 1300 ha). Podpisano także tzw. protokoły uzgodnień na kolejne 250 ha. W programie PDN ma być obecnie 80% procent zabudowanych nieruchomości terenu przyszłego lotniska.

    Program Dobrowolnych Nabyć na inwestycje towarzyszące

    Spółka CPK oficjalnie zapowiedziała rozszerzenie PDN o inwestycje kolejowe, zwłaszcza związane z rozwojem tzw. Kolei Dużych Prędkości. Obecnie mają być analizowane możliwości ujęcia – w analogicznych programach – nabywania gruntów także na inne inwestycje towarzyszące CPK (drogi, hotele itp.). Póki co (lipiec 2024 r.) nie są jednak jeszcze znane szczegóły.

    Twoje mienie podlega wywłaszczeniu?

    Skontaktuj się z nami już na wczesnym etapie postępowania i uzyskaj nawet 28% wyższe odszkodowanie.

    Źródła:

    • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 2021 r. dotyczącego gmin, na obszarze których będą obowiązywać specjalne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji publicznych związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym

    • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

    • www.cpk.pl

    • www.twojpdn.pl

    S8 Ząbkowice Śląskie Bardo
    Wywłaszczenie nieruchomości

    Budowa drogi S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo: jak przygotować się na wywłaszczenie?

    Budowa drogi S8 na odcinku Ząbkowice Śląskie – Bardo zbliża się wielkimi krokami. Podczas ostatniego spotkania informacyjnego 21 listopada 2024 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych …

    Czytaj →
    odszkodowanie za wywłaszczenie pod S8
    Wywłaszczenie nieruchomości

    Budowa drogi S8 Wrocław – Łagiewniki: jak powiększyć odszkodowanie?

    Coraz bliżej do wydania ZRID dla trasy S8 Wrocław – Łagiewniki. Budowa drogi ekspresowej wymaga przejęcia prywatnych nieruchomości. Właściciele gruntów przeznaczonych do wywłaszczenia powinni już …

    Czytaj →

    przekaz nam 15pc

    Klienci, którzy rozpoczęli proces przed otrzymaniem pierwszego operatu otrzymali średnio o

    28 %

    wyższe odszkodowanie.

    Skontaktuj się z nami w celu ustalenie szczegołów

    Potrzebujesz indywidualnego podejścia do Twojej sprawy?

    Skontaktujemy się z Tobą

    Nie masz czasu w tej chwili? Wypełnij formularz

    Blank Form (#2)