Ile kosztuje porada prawna?
Jedno z najbardziej oczywistych, a jednocześnie najtrudniejszych pytań zadawanych prawnikowi: ile kosztuje porada prawna?
Odpowiedź na nie zależy od szeregu czynników omówionych poniżej, ale również od właściwie zadanego pytania.
Jak pytać o cenę za usługę prawną?
Aby rzetelnie wycenić usługę prawną, niezbędne jest posiadanie szczegółowych informacji na temat stanu faktycznego i prawnego. Idealnie byłoby powiedzieć prawnikowi jakiego obszaru prawa dotycz problem, czy w sprawie toczy się jakieś postępowanie, przed jakim organem, czy sprawa dotyczy sporu, co jest jej przedmiotem i kto jest podmiotem.
Profesjonalista rozumie, że klient nie zawsze potrafi sformułować językiem prawniczym zapytanie, więc z pewnością może zadać pytania pomocnicze. Większa część ceny zależy od nakładu pracy, więc pytania zmierzają do jego przewidzenia. Istotny jest również zakres odpowiedzialności zawodowej ponoszonej podczas zlecenia, więc próbuje się również oszacować wysokość roszczenia przysługującego Klientowi.
„Prestiż” kancelarii prawnej.
Określenie „prestiżu” celowo jest wzięte w cudzysłów. Żaden racjonalny Klient nie zapłaci tylko za czyjąś markę lub nazwisko. Tak naprawdę wysokość stawki danej kancelarii prawnej wynika z jej kompetencji, zakresu świadczonych usług oraz rzetelności.
Prawnicy doświadczeni, specjaliści w danej dziedzinie, w sposób uzasadniony oczekują wyższego wynagrodzenia. Klientowi daje to zwiększoną gwarancję jakości wykonania usługi. Stosowane na rynku stawki wynagrodzenia wahają się w bardzo dużych widełkach.
Przykładowo za godzinę pracy początkującego prawnika (np. studenta) zapłacimy 50-100 złotych. Kancelaria o ugruntowanej pozycji będzie mówiła o stawkach 200-300 złotych. Godzina pracy partnera renomowanej kancelarii może sięgać 1000 złotych, lub więcej. Paradoksalnie, wyższa stawka godzinowa nie musi oznaczać wyższej ceny za całą usługę.
Doświadczony specjalista dojdzie do rozwiązania szybciej i poświęci na wykonanie zadania mniej czasu, niż osoba, która będzie się uczyła rozwiązania danego rodzaju problemu prawnego. Dodatkowo na wysokość stawki wpłynę koszty funkcjonowania kancelarii: używane programy prawnicze, biuro, zatrudniony personel pomocniczy. Te elementy również optymalizują efektywność świadczonej usługi.
Forma rozliczenia wynagrodzenia.
Oczekiwaniem Klienta jest zwykle poznanie całkowitego wynagrodzenia przed wykonaniem usługi. Może on wtedy oszacować, czy zlecenie jest dla niego tyle warte i porównać z ofertami innych usługodawców. Jako kancelaria staramy się sprostać temu oczekiwaniu, ale na drodze pojawiają się przeszkody.
Często aby oszacować realny zakres usługi i związany z nią nakład pracy, trzeba już wykonać pracę związaną z analizą sprawy. Faktyczny czas będzie znany dopiero po wykonaniu usługi. Określanie ryczałtowej stawki wynagrodzenia stanowi często kompromis ryzyka Klienta (zapłaty zbyt dużej ceny) a ryzyka kancelarii (zbyt dużego nakładu pracy w stosunku do uzyskanej zapłaty). Jeśli sprawa jest szczególnie zawiła i wymaga wielu czynności, nie pozostaje inne rozwiązanie jak zastosowanie stawki godzinowej.
Rabaty w usługach prawnych.
Nie jest tajemnicą, że stosowane przez daną kancelarię stawki zakładają pewną elastyczność. Podlegają one negocjacjom na normalnych zasadach rynkowych.
Zwykle kancelaria jest bardziej przychylna dla swoich stałych Klientów oraz Klientów, którzy zlecają duże usługi. Czasem stosowane rabaty od standardowego cennika mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent.
Forma płatności za usługi prawne.
Sam sposób zapłaty za usługę może również wpływać na wysokość wystawionej faktury. Usługa zapłacona „z góry” przed wykonaniem zlecenia eliminuje problem braku zapłaty i kredytowania Klienta.
Takie wynagrodzenie pewnie zwiększy szanse na rabat w cenie. Stabilna kancelaria godzi się na płatności po wykonaniu usługi oraz z odroczonym terminem płatności, w szczególności dla swoich stałych Klientów.
Rozprawy online, czyli co dobrego dla polskiego sądownictwa zrobił COVID-19
Z uwagi na sytuację spowodowaną COVID-19 w marcu 2020 r. w Polsce wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. Wzrastająca liczba zakażeń i …
Ile kosztuje porada prawna?
Jedno z najbardziej oczywistych, a jednocześnie najtrudniejszych pytań zadawanych prawnikowi: ile kosztuje porada prawna? Odpowiedź na nie zależy od szeregu czynników omówionych poniżej, ale również …